Müdürlüğümüzle Görüştük

     Kıymetli meslektaşlarım ; BALHED yönetim kurulumuz ile beraber yeni sağlık müdürümüz Sayın Burak Öztop ve Halk Sağlığı başkanımız Sayın Refik Budak ile çok verimli bir toplantı yaptık. Müdürümüz toplantı boyunca iletişime açık biri olduğunu ve derneğimizle sık sık görüşerek fikir alışverişinde bulunacağını ve kendi düzeltebileceği şeyler için muhakkak çaba sarfedeceğini net bir şekilde belirtmiştir. Sayın müdürümüze ilimize hoşgeldiniz dedikten sonra en önemli konumuz olan cari giderler konusu konuşuldu, verilen bilgiye göre bu seferki gecikme tamamen maliye ile bakanlık arasında yaşanan ödeme kalemleri krizi ile alakalı olduğu ifade edildi. Kendilerine gelen bilgi doğrultusunda saat 15.30 civarında paranın hesaplarını aktarıldığı, Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile de sürekli görüşüldüğü ifade edildi hesaplara paranın aktarılması ve bankada tutulmaması için görüşmenin yapıldığı ve bunun için nasıl bir yöntem belirleyeceklerini konuştuklarını söyledi. Gece oniki den önce büyük ihtimalle yatıracaklarını söyledi. Çünkü biliyorsunuz anlaşma gereği banka hesaba yattıktan sonra parayı iki gün tutup sonra ödüyor. Çok şükür gecikmeli de olsa sizlerin sayesinde, Cimer başvuruları sayesinde daha hızlı bir şekilde sorunun çözüldüğünü düşünüyorum.

     Daha sonra yine önemli konularımızdan bir tanesi olan hastanelerin veri gönderme(me) konusu gündeme getirildi ve burada başından beri ifade ettiğim hastanelerin verileri girmemesinden kaynaklı bir sorun olduğu kesinleşti. Bununla alakalı bugün eğer bir değişiklik olmazsa bilişimden sorumlu Volkan Bey ile tekrar görüşülecek sistem üzerinde konuşulacak ve hastanelerin minimal veri setlerinin girmesi bir şekilde sağlanmaya çalışılacak. Ancak bunun için yine altına basarak söylüyorum ki “sizlerin desteği çok önemli”. Hepatit 1, doğum sonlandırması, doğum veri seti gibi verileri lütfen başkası yapmış olarak girmeyelim. Kendi yaptığınız işlemler dışında hiçbir veriyi sisteme göndermemeliyiz. Sizin desteğiniz çok önemli. ASÇ’ler gönderiyor demeyelim lütfen ASÇ’larımızı uyaralım, bu tür verileri gönderilmemesini sağlamalıyız. Sorumluluğun tamamen size ait olduğunu unutmayınız.

     Diğer bir konu kira artışları konusuyla alakalı; Müdür Bey sözleşmenin dışına çıkma şansları olmadığını ifade etti. Sözleşmede ÜFE oranında yazdığından dolayı devam eden sözleşmeler (Ocak ayından önceki sözleşmesi olanlar) ÜFE olarak devam edecek. Daha sonraki sözleşmelerde yazılan ifade gereği TÜFE olacağı söylendi. Ama bunu göreceğiz. Hep beraber burada sizden bir ricam var, bu konuda da yine başından beri aynı şeyi söylüyorum, ” Lütfen pazarlık yapın verilen fiyatı kabul etmeyin”. Bu sizin en doğal hakkınız. Çünkü bu konuda yine hep beraber başarabileceğimiz bir konu. Biz hep beraber olduğumuz zaman güçlüyüz. Birlikten kuvvet doğar ama bunun için her birinizin ayrı ayrı desteğinize ihtiyacımız var. Bir kişinin yapmasıyla veya iki kişinin yapmasıyla sorunları çözmemiz mümkün değildir. Hiç çözmüyor muyuz? Tabi ki çözüyoruz ama çok zorlanıyoruz. Lütfen, tüm Hekimlerimizin taşın altına  elini koyma vakti çoktan gelmiştir.

     İl ve ilçeler genelinde laboratuar sistemiyle alakalı malzeme tedariki ve barkot temini sorunu konuşuldu . Susurlukta iyi gittiği söylendi. Malzemeler için de yazı yazılmış, hangisi bize hangisi onlara ait diye. Eğitimlerde planlama ve ücretlendirme konusu konuşuldu. Planlamalar erkenden yapılmaya başlanacak ve erken duyurulacak sözü verildi. Lütfen hiç bir hekim arkadaşım şu vekalet edecek diye yazmasın, bunu yanlış anlıyorlar. Ücreti kesilen veya yatmayan Hekimlerimiz bordrolarını çıktılarını alarak ve eğitim paralarını yeniden istesinler . Ödemezlerse Dernek olarak dava açıp tümünü geri alabiliriz.

Yönetim kurulu adına Dr. Fevzi Turgut